Nicolas Anelka – kariera piłkarska dobrym scenariuszem na film

Choć Nicolas Anelka zakończył piłkarską karierę w 2016 roku, to nadal jego sukcesy odbijają się szerokim echem w futbolowym świecie. Do tego stopnia, że niedawno Netflix zdecydował się wyprodukować film o tym wybitnym reprezentancie Francji. Anelka, który w 2008 roku został okrzyknięty najdroższym piłkarzem na świecie, obecnie szlifuje swoje umiejętności trenerskie.

Bogata kariera klubowa francuskiego napastnika

stadion piłkarskiFrancuski piłkarz, którego rodzice pochodzą z Martyniki, grał w takich klubach jak: Paris Saint-Germain, Arsenal, Real Madryt, Manchester City, Fenerbahce, Chelsea czy Juventus. Już samo wymienienie klubów pokazuje, o jakiej klasie piłkarzu mowa. Anelka jest wychowankiem PSG, ale pierwsze sukcesy zdobył z londyńskim Arsenalem, z którym uzyskał mistrzostwo Anglii w sezonie 1997/1998, a w kolejnym – wicemistrzostwo. Następnie trafił do Hiszpanii i swoją grą wydatnie przyczynił się do wygrania przez Real Madryt Ligi Mistrzów w sezonie 1999/2000. Na Półwyspie Iberyjskim prezentował jednak słabszą formę niż w Anglii i dość szybko powrócił do Paryża. Do najwyższej formy udało mu się dojść dopiero, gdy znów znalazł się na Wyspach Brytyjskich – w Manchesterze City. Jednak jego dobra gra nie przełożyła się na jakieś znaczące tytuły zdobyte przez ten klub. W sezonach 2004/2005 i 2005/2006 grał w Turcji, w barwach Fenerbahce Stambuł, z którym zdobył m.in. mistrzostwo Turcji. Potem powrócił do Anglii – najpierw grał w Boltonie, a następnie w Chelsea. I to występy w tym drugim klubie pozwoliły mu nawiązać do sukcesów, które odniósł dekadę wcześniej z lokalnym londyńskim rywalem “The Blues” – Arsenalem. Ponownie zdobył zarówno wicemistrzostwo, jak i mistrzostwo Anglii. Jednak w finale Ligi Mistrzów 2007/2008 zmarnował rzut karny, przyczyniając się tym samym do tego, że Chelsea tym razem nie zdobyła tytułu. W londyńskim klubie piłkarz był do końca 2011 roku. Swoją karierę zakończył w hinduskim Mumbai City FC w 2016 roku.

Kariera reprezentacyjna zakończona w kontrowersyjny sposób

piłka na murawieNicolas Anelka swoją reprezentacyjną przygodę zaczynał w młodzieżowych kadrach Francji. Z zespołem U-20 grał na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w 1997 roku. Francuska młodzieżówka doszła wtedy do ćwierćfinału, gdzie została pokonana przez Urugwaj. Już w kolejnym roku zadebiutował w dorosłej reprezentacji “Trójkolorowych”. Pierwszym rozegranym przez niego meczem był ten ze Szwecją z 22 kwietnia 1998 roku. W 2000 roku wystąpił wraz ze swoją reprezentacją w Mistrzostwach Europy. Francja wygrała wtedy ten turniej. Kolejny rok przyniósł kolejny sukces reprezentacyjny – Francuzi z Anelką w składzie zdobyli Puchar Konfederacji 2001. Piłkarz zagrał w Mistrzostwach Europy również w 2008 roku, ale zakończyły się one dla reprezentacji Francji dość spektakularną klapą, bo zajęli oni ostatnie miejsce w grupie, zdobywając zaledwie jeden punkt – dzięki bezbramkowemu remisowi z Rumunią. Ostatni wielki turniej, jaki rozegrał z kadrą był Mundial w RPA w 2010 roku. W trakcie jego trwania, w przerwie meczu z meksykiem, jak relacjonowały media, miał obrazić selekcjonera “Trójkolorowych”. Najpierw został wyrzucony z reprezentacji, potem zawieszony przez francuską federację na 18 meczów kadry. Do reprezentowania barw Francji już nie wrócił.

Cały czas związany z piłką nożną

Choć Nicolas Anelka zakończył piłkarską karierę w 2016 roku, to nadal jest związany z futbolem. Obecnie pełni funkcję trenera młodzieżowej drużyny francuskiego Lille. Czy jako trener też zdobędzie istotne sukcesy? Niejeden znany piłkarz po zakończeniu kariery próbował – w lepszy lub gorszy sposób – swoich sił w pracy trenerskiej. Przykładem może być choćby Zinedine Zidane. Czas pokaże, jak to się rozwinie w przypadku Anelki.